Jak zvládnout své emoce

Realizace: 2. 10. 2024  – ZŠ Hýskov

Účastníci: 4. ročník

Cíl: Posílen vědomí vlastní hodnoty, prevence nadužívání internetu, empatie ve vrstevnické komunikaci

Obsah: Na ilustračním příběhu spolužáků Rudy a Stázky měly děti příležitost pozorovat působení čtyř „bubáků“, kteří je mohou během dospívání často strašit (Nikomu se nelíbím; Nevím, co mám dělat; Už je toho moc; Odmítne mě). Dozvídaly se, že laskavá pomoc dospělých, nebo i kamarádů navzájem, může často pomoci nad bubáky zvítězit.

Příběh Rudy a Stázky žáky zaujal a vtáhl. Se zájmem naslouchali a uměli správně pojmenovat jejich emoce v komplikovaných životních situacích. Navrhovali různá řešení, jak mohou děti překonávat překážky a vyrovnávat se např. s nedokonalostmi ve vzhledu, ale také s pocitem nudy, odstrčenosti, s intenzivním přívalem emocí, se strachem z odmítnutí. S nadšením se zapojovali do aktivit a projevovali zdravou dětskou soutěživost. S určitou mírou nápovědy dokázali přijít na to, jak si mohou navzájem pomáhat překonat bubáka „Nikomu se nelíbím“ – když se nebudou jeden druhému za nedokonalosti posmívat a naopak se navzájem povzbudí.

Zhodnocení: Žáci v závěru hlasovali, kterého z bubáků zmíněných v programu už někdy v životě potkali a/nebo cítí, že by ho potřebovali porazit – nejvíce hlasů dostal třetí bubák: „Už je toho moc“. Program si moc užili a věřím, že jim byl i dobrou nápovědou, jak se s určitými situacemi vyrovnat, nebo jak někomu pomoci.

Zápis a foto: R. Kučerová